Форуми
Отиди на страница   <<        >>  
Редактори: ji
Автор Отговор
Mr.GREEN
вт авг 11 2009, 10:37
Гост
Малко позабравена част от историятана Нефтохимик отпреди 8 години.

“Нефтохимик” става част от спортната империя на руските нефтени компании
Бургаският отбор минава от “Нафтекс” към “ЛУКойл” в “Спартак” (Москва)




[ Редактирано вт авг 11 2009, 10:40 ]
Най-отгоре
Пламенски
вт авг 11 2009, 18:11
Гост

Дай парола и юзър
Най-отгоре
TojaRaSaN
вт авг 11 2009, 19:16
Гост
регистрацията отнема 30 сек.
Най-отгоре
Mr.GREEN
вт авг 11 2009, 19:25
Гост
За тези на които не им се занимава с регистрации.
Вестник Капитал 2001 год.

“Нефтохимик” става част от спортната империя на руските нефтени компании
Бургаският отбор минава от “Нафтекс” към “ЛУКойл” в “Спартак” (Москва)

От Станил ЙОТОВ, Елеонора ГУНЧЕВА
всички статии от този автор


“Нефтохимик” вероятно ще стане първият български футболен клуб, поет от сериозен чуждестранен инвеститор. Руската нефтодобивна компания “ЛУК- ойл”, която чрез своя клон “ЛУК ойл - България” е собственик на бургаската петролна рафинерия, се очаква да стане собственик на клуба до 9 септември. За тази дата е насрочено общото събрание на акционерите в ПФК “Нефтохимик” АД, когато сделката трябва да бъде финализирана.

Нов играч от Русия в българското първенство

След като в последните години спонсорирането и собствеността върху футболните клубове у нас бе приоритет предимно на сенчестия бизнес и силовите групировки, налице е нов вид играч - собственик на клуб. В случая продажбата на “Нефтохимик”, изглежда, е част от процес, при който руските петролни компании, ангажирани със спонсорирането на футбола и спорта в Русия, вече минават държавната граница и разширяват дейността си в областта на спорта в съседни страни, които се снабдяват с нефт и газ от Русия. За това е показателен фактът, че паралелно с “Нефтохимик” “ЛУКойл” възнамерява да купи и молдовския шампион “Зимбру” (Кишинев). Изявлението бе направено в края на месеца от вицепрезидента на “ЛУКойл” Ралиф Сафин по време на подписване на споразумение за снабдяването на Молдова с нефт и газ. Сафин се очаква да дойде у нас до 8 септември, когато е мачът “Нефтохимик” - “Левски” в Бургас.

Нефтената връзка

Може логично да се предположи, че “Нефтохимик” ще бъде съставна част от веригата отбори, финансирани от руските нефтени и газови компании. В Русия това са “Спартак” (Москва), “Зенит” (Санкт Петербург), “Арсенал” (Тула), “Волгар - Газпром” (Астрахан) и “Газовик - Газпром” (Ижевск). Отделно “Газпром” вложи 10 милиона долара в качеството си на спонсор на националния отбор на Русия за последните три години, а и участва като акционер в общо четири клуба.
Футболно-нефтената връзка между България и Русия не е от вчера. Идването на треньора Вячеслав Грозни от отбора “Газовик - Газпром” в “Левски” през 1998 г. съвпадна с воденето на преговорите между “Газпром” и тогавашния вицепремиер Евгений Бакърджиев, чийто баща Стефан Бакърджиев сега е сред акционерите в “Левски”. Твърди се, че за сделката с газа и трансфера на Грозни е помогнал много Владимир Тумаев, един от тогавашните заместници на Рем Вяхирев, който бе с “Газовик - Газпром” в България. Днес Грозни е старши треньор на притежавания от “ЛУКойл” московски тим “Спартак”.

Защо “Нафтекс” продава отбора

“Нафтекс” има поне две основателни причини да иска да се раздели с “Нефтохимик”. Първата е, че клубът и неговият досегашен спонсор изгубиха съдебния спор с “ЛУКойл” за новия стадион в кв. “Лазур”, който още при приватизацията бе купен от настоящите собственици на петролната рафинерия. Предстоящата сделка всъщност ще оформи съвсем логичната комбинация, при която един и същ собственик държи стадиона и отбора. Според мнозина смяната на собственика в “Нефтохимик” е и логично продължение на споразумението между двете фирми за съвместно ползване на бензиностанциите на “Петрол”. Досега “Нафтекс” се въздържа от коментар за предстоящата продажба. При всички положения обаче съществуват основания да се смята, че финансирането на футболния клуб от Бургас значително ще се подобри. Съпоставка със “Спартак” (Москва) показва, че до идването на “ЛУКойл” отборът е разполагал с бюджет от 12 милиона долара. За тази година сумата е отбелязала значително нарастване както по линия на сумите, идващи от “ЛУКойл”, така и с приходите от Шампионската лига, които са 13 милиона швейцарски франка (7.8 милиона долара). У нас за водещ отбор във Висшата лига са достатъчни 2 милиона долара, за да изкара без проблеми една спортно-състезателна година.

Бизнес в сянка

Характерно за поведението на “ЛУКойл” и в двата случая със “Спартак” (Москва) и “Нефтохимик” е, че компанията крие собствеността си върху пакет от акции във футболните клубове и се задоволява единствено с присъствената характеристика на спонсор. Отговорни служители от “ЛУКойл - България” неколкократно акцентираха, че акциите на бургаския футболен клуб ще преминат във владение на “Спартак” (Москва), който е търговско дружество. На “ЛУКойл” бе отредена ролята само на посредник в сделка.
Ромян Гуляев, журналист от електронното издание “Газета.Ru”, обяснява този тип поведение с общоприетото правило в руския бизнес да се отрича всичко до последно. Случаят с придобиването на собственост от страна на “ЛУКойл” върху “Спартак” (Москва) е идентичен - когато в края на март “ЛУКойл” стана генерален спонсор на московския клуб, първата работа на фирмената пресслужба бе да опровергае съобщенията в пресата, че компанията вече е и главен акционер в клуба.
Гуляев обаче опонира в своя публикация, че бизнеспартньорите на “Спартак” (Москва) са научили, че вече ще работят с други собственици на клуба. Според него “ЛУКойл” е получил 20 процента от акциите, които според последната съдебна регистрация са на името на Григорий Есауленко, бивш вицепрезидент на “Спартак”, който сега работи в структура, свързана с “ЛУКойл”. Авторът твърди също, че компанията се е сдобила и с част от 60-те процента от акции, които са били притежавани от главния треньор на “Спартак” Олег Романцев и неговия син Вадим.
Вариантът, при който “Спартак” добива собственост върху акциите в “Нефтохимик”, обаче е доста рискован с оглед на евентуално класиране на двата отбора в европейските клубни турнири през сезон 2002/2003 г. В такъв случай според разпоредбите на УЕФА единият ще загуби право на участие заради общия собственик. Тогава ще се наложи акциите да бъдат прехвърлени на други лица.

“Явлението” Порточанов

Сделката с “Нефтохимик” е свързана и с друго интересно събитие за футбола ни - оттеглянето на сегашния президент на клуба Христо Порточанов, който притежава 51 процента от акциите в клуба. Въпреки че е окачествяван от мнозина свои приближени журналисти като явление, Порточанов на практика си остава човек, забогатял благодарение на издръжката с държавни пари на собствения му футболен клуб “Нефтохимик”. Според ревизията, извършена в “Нефтохим” и футболния клуб от настоящия началник на митниците Емил Димитров, бургаската рафинерия е отделяла над един милион долара годишно за футболния отбор в периода 1993 - 1997 г., когато изпълнителен директор на “Нефтохим” бе Стефан Неделчев. Пак тогава е построен и новият стадион, като са констатирани редица нарушения при самата процедура при възлагането на строежа - например той е възложен на Порточанов вместо на дирекция “Капитално строителство” към комбината, и то при положение че президентът на клуба тогава не е бил в състояние да покаже документ, с който да установи своята легитимност начело на “Нефтохимик”. Не са провеждани търгове и конкурси при привличането на фирми за допълнителната дейност и т.н. Всичко това обаче днес е история и стои само в архивите на “Държавен и финансов контрол”, а Порточанов вероятно ще получи солидна парична сума, преди да се оттегли от футбола.


В България "ЛУКойл" финансира своите 15 спортни клуба на територията на Бургас, наследство от предишния собственик на "Нефтохим". Компанията спонсорира и други отбори в страната и участва в спортни мероприятия с еднократни парични вноски, като общата сума за 2001 г. е около 4 млн. лв.
Политиката на "ЛУКойл" по отношение на спорта е, че там, където влага пари, изисква да се произвежда конкурентна продукция. Показателно е, че председател на Обединени спортни клубове "ЛУКойл Нефтохимик" (ОСК) е самият генерален директор на "ЛУКойл" за България Валентин Златев.
"На компанията не й приляга да има посредствен спорт. Затова изискванията, поставени пред клубовете, са най-малко класиране в челната тройка на републиканските първенства", каза босът наскоро.
Бюджетът на ОСК е един милион лева годишно за девет клуба, развиващи професионален спорт, и шест работнически и той се отпуска вече втора година. Разчетът е направен на базата на експертна оценка на наследеното от бившите собственици. Част от парите отиват за работнически спорт, което се смята за типично руска черта. Компанията издържа отборите си по баскетбол - жени, заели шесто място в страната, и волейбол - мъже, седми в първенството. Предстоящото привличане в "Нефтохимик" (според ИТАР-ТАСС) на двама волейболисти от отбора, носещ името ТНК ("Тюменска нефтодобивна компания"), също е показателен, че се работи в сътрудничество с руски тимове, спонсорирани от сродни компании в нефтодобивния бранш. В Русия "ЛУКойл" спонсорира отбора по водна топка от Волгоград, хандбалния тим на град Астрахан и националния тим по ски-бягане, който е носител на световната купа.
В близко бъдеще Валентин Златев планува да се заеме със стопанисването на общинските тенис-кортовете и да развива този спорт под марката на "ЛУКойл Нефтохимик". През 2000 г. компанията е спонсорирала баскетболен клуб "Академик", Спортен клуб по карате "Иккен" и 50-а юбилейна колоездачна обиколка на България. Тази година в списъка влизат и волейболен клуб - жени "ЛУКойл Марица" (Пловдив), Спортен клуб по мотоциклетизъм - гр. Правец, Българската федерация по бокс и Кръг от републиканския шампионат по картинг.
Само за баскетболния "Академик" са отпуснати над един милион лева. Клубът се класира четвърти в първенството и сега играе в предварителните кръгове за купа "Корач", след като не бе избран в Южната лига. Президент на "Академик" е Владимир Боянов, съпруг на бившия зам.-министър на промишлеността Едит Гетова, която бе в директорския борд на "Нефтохим" точно преди комбинатът да бъде приватизиран от "ЛУКойл".
Най-отгоре
Пламенски
вт авг 11 2009, 22:21
Гост
Ебати и статията и накрая КУР......
Най-отгоре
sn
вт авг 25 2009, 01:38
Гост
3 януари 2001 7 дни спорт

Порточанов уволни нападател
Милен Георгиев и Диян Петков аут от Нефтохимик
Нефтохимик започна подготовка вчера със скандал. Президентът на клуба Христо Порточанов уволни дисциплинарно малко преди първата тренировка на тима за 2001 г. нападателя Милен Георгиев. Порточанов не уточни причините за това решение, но намекна, че може да върне играча в отбора. Според запознати причината за изгонването на Милен Георгиев е скандал между него и шефа на Нефтохимик, избухнал няколко дни по-рано. Самият футболист не пожела да коментира изгонването си от отбора.
- Разбрах, че съм уволнен дисциплинарно, но още не съм уведомен писмено за това - заяви 26-годишният нападател. - Иначе не искам да коментирам нищо.
Милен Георгиев се завърна в Нефтохимик в края на есенния дял от първенството и отнесе наказание за 4 мача от БФС заради червения си картон в гостуването на Хебър. Преди това Левски поиска нападателя, но Порточанов не склони да го пусне на Герена. Има вероятност Георгиев да бъде продаден на китайския Гонг Кинг, с който стана носител на Купата на Китай за 2000 г.
Освен Милен Георгиев от Нефтохимик е освободен и халфът Диян Петков. Опитният футболист ще продължи да тренира с отбора до заминаването му на подготовка в Слънчев бряг. Петков, който рядко намираше място сред титулярите на Нефтохимик през миналата година, разкри, че най-вероятно ще се опита да си уреди трансфер в САЩ. За целта той чакал обаждане от бившия си съотборник Симеон Чилибонов, който се зае да го урежда за Бъфало.
==================================================================================

5 януари 2001 7 дни спорт

Новаци в Нефтохимик заплашвани с бой
Порточанов: От Черноморец са карали насила Бояджиев и Трендафилов да отидат при тях

Христо Порточанов е възмутен от опитите на Черноморец да придърпа двама играчи, дошли на проби в Нефтохимик
Снимка: Рафи Марукян, Свилен Станоев

Скандал между Черноморец и Нефтохимик избухна още в първите дни след Нова година. Президентът на Hафтата Христо Порточанов заяви, че от другия бургаски тим са заплашвали двете нови попълнения Живко Бояджиев и Борис Трендафилов.
Дошлите на проби от третодивизионния варненски Феърплей играчи се оказали трансферна цел и на Черноморец.
Според Порточанов от лагера на “акулите” се опитали да накарат Бояджиев и Трендафилов да започнат тренировки при тях от утре. Двамата ще останат още една седмица, преди да стане ясно дали ще им бъде предложен договор.
Освен това черноморци хвърлили око и на голмайстора Тодор Радомиров, влязъл преди няколко дни в казармата. За него обаче основният спонсор на Феърплей Иван Петров щял да иска значителна сума.
Скандалите между Нефтохимик и Черноморец започнаха преди 2 години, когато Порточанов обвини съгражданите си, че в касата им били налети близо 1 милион марки от общината. Скандал между двата първодивизионни тима избухна и за футболиста Слави Жеков.
==================================================================================
==================================================================================

2 март 2001 7 дни спорт

Нефтохимик губеше звездите си заради партийни поръчения

Партийни поръчения пращаха най-добрите играчи от Нефтохимик в Черноморец. Такава беше практиката преди години, когато тимът на Христо Порточанов бе в “Б” група.
В посока Черноморец поеха последователно Алекси Желязков, сегашният старши треньор на Нефтохимик Димитър Стойчев, Златко Янков, Симеон Чилибонов, Диян Петков. Ситуацията се измени след 10 ноември 1989 г.
От 1994 г. насам двата бургаски клуба са в явна или скрита война. Скандалите започнаха с Радостин Кишишев. Мустакатият бос и тогавашният президент на Черноморец Стоян Абрашев се сдърпаха, като спора спечели Порточанов. Впоследствие Тинката стана най-добрият играч на Нефтохимик и стигна до националния, а сега играе и в английския Чарлтън.
Порточанов бе обвинен по-късно, че е взел за жълти стотинки Антон Спасов и Даниел Христов.
Напоследък сред бургаските фенове се носи слух, че Портос иска да обсеби Черноморец и обиграва там свои играчи.




==================================================================================

от: 12.04.2006 Меридиян мач

Нафтекс - най-слабият тим в Европа
Символът на атакуващия фтбол в "А" група сега е най-импотентен на Стария Континент

Само преди десетина години тимът на Нафтекс бе символ на аттрактивния и нападателен футбол в "А" група. Футбол, който поставяше на колене Левски и ЦСКА и пълнеше стадиона в Бургас.
Нефтохимик, както тогава се казваше клуба, даде на елита ни дори и голмайстори на "А" група като Веско Петков, Антон Спасов, Стойко Сакалиев бележеше дори над 2 гола средно на мач.
Сега обаче Нафтекс е най-импотентния отбор в "А" група.
От началото на сезона бургазлии са вкарали едва девет гола, което е абсолютен антирекорд от по-стойностните първенства на Европа.

От началото на сезона

бургазлии са
вкарали едва
девет гола,

което е абсолютен антирекорд от по-стойностните първенства на Европа. Само за справка: в първия сезон на бургаския тим в Европа защитникът Велиян Парушев сам вкара цели 12 гола, като само 5 от тях бяха от дузпи.
С този голов актив и със спечелените си точки славната някога "нафта" претендира за най-слаб тим на Стария континент заедно с холандския Розендал и румънския Васлуи, който обаче засега е вкарал един гол повече и е допуснал 6 гола по-малко в 21 шампионатни мача.
Феновете в Бургас пък ще са на път да влязат в книгата на рекордите "Гинес" за времето, за което виждат средно гол на стадиона в квартал "Лазур". За 11 мача край морето Нафтекс е вкарал само 4 гола или средно по гол на всеки 247,5 минути или по-точно казано
средно на 4 часа
се прегръщат
футболистите.



При такива кошмарни показатели мястото, което заема Нафтекс в "А" група е повече от логично.

При такива кошмарни показатели мястото, което заема Нафтекс в "А" група е повече от логично. Още по-трагично е, че в случаят цифрите не дават никакъв шанс на тима за оцеляване.
Кадровият потенциал на "нафтата" също дава дава основания, че головете, а съответно и спасението, може да станат само с някаква намеса свише.
До момента бургаският тим е използвал 32 футболиста, а това показва липса на ясна кадрова политика. Головете се очакват от обичайните заподозрени Пламен Крумов и Пламен Тимнев. Чужденците Дарио Сера, Горан Младженович, Принс Абеди и през есента Томаш Мица с нищо подобряват кой знае колко атаката на тима. Халфовете Старокин и Сърмов имат само по един гол за тима досега. В добавка само 6 от головете са вкарани от игра. Попаденията на Радомир Тодоров са от статични положения (дузпа и фаул), а Пламен Крумов също има един гол от дузпа.
Тоест за 20 мача само 6 атаки на Нафтекс са завършили с голов удар. Такива показатели са си направо отчайващи и вероятно са едни от най-ниските досега в историята на "А" група.
В по-новата история на елитната ни група само русенския Раковски може да "похвали" с по-трагично представяне, като не успя да запише победа в 30 мача и вкара само 8 гола в тях. През сезон 1996/97 поне в мачовете на Раковски не липсваше атрактивноста, като той инкасира цели 110 гола или близо по 4 гола на мач.
Е, Нафтекс надали ще стигне тези висоти, но съдбата му като че ли изглежда ясна, защото като не вкарваш голове няма как да биеш.


==================================================================================

от: 14.11.2006 Меридиан мач

Мирише на нафта и вар, но не и на футбол





Желаещите да издържат бургаския футбол са много – Дражев, Събев, Ершов. Отбор обаче така и няма. Или поне не такъв, с който феновете да си припомнят успехите на Черноморец през 70-те и 80-те и на Нефтохимик през 90-те години. Как да им повярваме, като за тях резултатите говорят красноречиво. Единият успя да затрие набързо отбор с 80-годишна история, а след това, за да не вади пари, защото няма откъде, събра някакви голобради момчета и ги прати да се излагат в „А“ група. Другите наследиха от Порточанов най-силния провинциален отбор и само за година го превърнаха в тъпан за останалите. Така че сега за всички е ясно, че тези хора не искат да се занимават с футбол заради самата игра. Тяхната цел са имотите. И ако БФС им даде възможност да продължават да си развяват коня, по-добре да им разрешат тренировките на футболистите да са на строителната площадка, където с каски на главите ще си подвикват „Дай тухли, дай вар!“.



[ Редактирано вт авг 25 2009, 02:17 ]
Най-отгоре
stisho
вт авг 25 2009, 03:06
Гост
ами какво да кажем за това

Черноморец Бургас София


Информация в числа
Участия в "А" група : 1 (2%)
Изиграни мачове : 30
Победи : 0 (0%)
Равни : 1 (3.3%)
Загуби : 29 (96.7%)
Вкарани голове : 8
Получени голове : 127
Спечелени точки : -2
Отпадал : 1 път
Новак : 1 път
-ВРЪЗКА-
Най-отгоре
PETRUCCIANI
чт авг 27 2009, 19:06
Гост
Основаването на фенклуба в София.
-ВРЪЗКА-
Най-отгоре
WarKiller
чт авг 27 2009, 20:27
Гост
Еха... бяхме млади... :)
Най-отгоре
ALIVE
чт авг 27 2009, 22:00
Гост
и убави ...
Най-отгоре
Отиди на страница   <<        >>   

Иди:     Най-отгоре


Публикувайте тази тема: rss 0.92 Публикувайте тази тема: rss 2.0 Публикувайте тази тема: RDF
Powered by e107 Forum System