Форуми
Нефтохимик Бургас :: Форуми :: НАФТА :: Отборът
 
<< Предишна тема | Следваща тема >>
Нефтохимик – проекти, перспективи, бизнес планове, идеи за развитие.
Отиди на страница       >>  
Редактори: ji
Автор Отговор
ZA
пн сеп 21 2009, 12:19
Гост
Пускам тази тема с надеждата да се помогне на ръководството и въобще на хората, захванали се да спасят и възродят нашия любим отбор, както и да се подложат на обсъждане перспективите и възможните пътища за развитие пред клуба. Със сигурност хората, които са се заели с тази трудна задача са наясно с какво се захващат, но вярвам, че едно подобно обсъждане само ще е от полза, още повече, че вече доста мнения в тази посока прочетох и явно има необходимост от темата

Да започнем оттам, че в момента, както разбирам, сме аматьорски клуб, защото не намерих никаква регистрация на търговско дружество с името Нефтохимик в търговския регистър. Всъщност има едно, но то е регистрирано от Дражев. Както и да е, това може даже да е добре, защото не сме обременени с някакво наследство с което да трябва да се съобразяваме, от типа на „10% акции собственост на физ. лица, 5% на фирми” и т.н.

Какви са ни перспективите? Към момента напълно неясни. Играем в Долно Езерово на общински стадион, нямаме школа, а футболистите ни са основно на възраст, която предполага скорошно отказване от професионалния футбол. Имаме засега пълната подкрепа на Евробилдинг Инженеринг, но и оттам признават, че ще им е трудно да осъществят желанията на феновете и то в условията на криза.

Откъде би могло да дойде решението? Само от едно място – Общината. В България вече е беспорно доказано, че напред вървят само тези отбори, които имат подкрепата на местната власт – Сливен, Черноморец, Пирин, Берое, Монтана, Спортист, Славия, Черно море и т.н. Изключвам Левски и ЦСКА, които са държавни отбори. При тази икономическа ситуация, при този наш слаб футбол, ако кметове и общинари не се ангажират с помощ към клубовете, то те са обречени. Никой бизнесмен у нас няма как да си върне 3-4 млн. лв., които всяка година трябва да отделят за един отбор. Нито от тв. права, нито от входни билети, нито от реклама, нито от фенски артикули.

И ако има все още клубове, които се крепят на ентусиазъм, голи обещания и инат, то при базите картинката е безмилостно ясна – освен стадион „Нефтохимик”нито един нов построен през последните поне 25 г. Кръпки и ремонти не се броят, защото са само за замазване на положението. Причината? За един нов стадион са необходими десетки милиони. Пари, които следващите 100 години няма да бъдат възвърнати при нашите условия. А в повечето случаи общините не само, че с нищо не помагат, но дори се опитват да изнудват потенциалните инвеститори. Заради тези сметки всички проекти, които се въртят в публичното пространство са не само за стадиони и тренировъчни игрища, а и за МОЛ-ове, заведения, офис сгради, хотели и т.н. Но дори и с всички тези „добавки” сметките пак излизат много, много трудно, особено в условията на криза. Затова и без подкрепа на местната власт нещата няма как да се получат. И тук се стига до желанието или нежеланието на съответната община ди има или да няма нови и съвременни спортни бази, да се ангажира или не със спорта, като, разбира се, се отсяват читавите проекти от опитите за заграбване.

По-горе посочих примера с Черноморец, като успешен общински проект. Успешен е доста условно, защото успеха им се дължи в много голяма степен на паразитиране върху другия градски отбор, а това дори и да е полезно за единия клуб е унищожително за другия и в крайна сметка обществения интерес е накърнен, нещо което една община не би трябвало да допуска. Като се абстрахираме от това (колкото и да ни е трудно) то много е важно да си дадем сметка, че най-големия актив на ПСФК Черноморец е точно подкрепата на Общината. В дружеството им има апортна вноска на около 180 дка. общински земи + заявена пълна общинска подкрепа за проектите. На практика Петрол участва само с издръжката на отбора (и това не е сигурно), защото апортната им вноска е парична т.е. внесена е по банкова сметка за учредяване на дружеството и после е изтеглена. Без Общината този клуб и тези проекти са само приказки без никакво покритие. Дори и в момента най-сериозният аргумент на Събев при търсене на инвеститори (той собствени пари няма да влага) е пълната подкрепа от местната власт. Без нея това си е поредния мегаломански проект, който ще премине в графата „за по-добри дни”.

Стигаме и до „Нефтохимик”. Какво можем да искаме и на какво можем да се надяваме? Най-логичното и най-нормалното е да искаме от Общината същото отношение, каквото има и към Черноморец. Няма причина да се подхожда избирателно към двата традиционни отбора в града и за единия да има, а за другия да няма.

Това, което Йоан Костадинов направи за Черноморец, Димитър Николов е длъжен да направи за Нефтохимик. Не, защото е фен или нещо подобно, а защото е кмет на всички в Бургас. И не може да си позволи да има превилегировани. Още повече, той и неговата администрация одобриха и подкрепиха наследения от Йоан проект Черноморец. Значи в него не намират нищо нередно, дори напротив. Хайде сега същия проект и за другия отбор, да покажем че наистина милеем за спорта, а не за стоящите зад проект „Петрол”! А и аз, ако бях кмет щях да предпочета да реализирам собствен проект, който „има хляб”, вместо само да осъществявам идеите на провалили се мои предшественици. Едва ли ще има по-голяма реклама за един градоначалник от две перфектни спортни бази.

Как точно да стане? Едно мнение – в Долно Езерово няма да се получи. Там свободно място има, но не е подходящо ни за магазини, ни за заведения, ни за офиси, ни за жилища. Никой няма да инвестира десетки милиони там. Трудно ще се получат нещата да се изгражда база на място, за където има само един автобус на половин час. А без тези инвестиции базата няма как да отговори на изискванията. Всяка година лицензи се дават все по-трудно и ако не се върви към изграждането на съвременни и отговарящи на всички изисквания бази, нещата са обречени.

Естествено място в центъра на града вече няма, а и за един нов стадион и съпътстващите обекти са необходими доста декари. „Моето” място е някъде около бившите военни поделения зад „Кроношпан”, даже и самите поделения, стига да се разберат Общината и военните за собствеността. Но дори и това да не стане, то все там някъде ще има свободни общински терени. Че е важно да не излизаме съвсем от рамките на града.

Мнозина виждат спасителя в лицето на „Лукойл”. Това би било естествено развитие, но за съжаление на виждам в обозримо бъдеще интерес от тяхна страна. Валентин Златев си стои само в София, въобще не се интересува какво се случва тук, а и ако той има някакви предпочитания то това е баскетбола, а не футбола. Да не споменаваме, че фирмата беше собственик и на Спартак Москва (сигурно и други отбори) и това е спирачка пред всяко развитие, защото няма начин да се състезават в ЕКТ отбори с един и същи собственик. Има, обаче, един по-добър вариант и тук пак трябва съдействието на кмета – „Лукойл” могат и трябва да бъдат убедени да участват в изграждането на стадион и всички допълнителни обекти към един такъв проект. Примера е налице, при това от страна където ясните сметки са на почит – в Германия всички нови стадиони се изграждат от „външни” фирми за клубовете с общинска подкрепа. Писах външни, защото имам предвид такива, които не са собственици на отборите. Най-близък ми се струва примера с Мерцедес и Щутгарт. Мерцедес никога не са се ангажирали да издържат пряко отбора, но участваха в изграждането на стадиона, който носи тяхното име, а също така и са едни от спонсорите на клуба. Такова едно партньорство би било перфекто и в нашия случай. Още повече, че подобно съдружие на толкова голяма фирма и Общината ще привлече още десетки фирми от региона и не само да се включат. Всичко е въпрос и на сметки и на убеждение. А аз съм убеден, че ако сметките са добре направени дори и това ръководство на комбината може да бъде убедено да участва. Там където и по схемата с която Събев и „Петрол” могат да спечелят, могат да спечелят и други. И накрая даже няма да има губещи – едните печелят пари, реклама и демонстрация на социална ангажираност, а другите печелят уважение, гласове и нови мандати.

Колкото до самия клуб – бъдещето го виждам като АД с поне 7-8 собственика на акциите – различни фирми и Община.

... Хубава приказка, но по-важното е, че е напълно осъществима. Стига да има желание.


[ Редактирано пн сеп 21 2009, 12:20 ]
Най-отгоре
WarKiller
пн сеп 21 2009, 13:05
Гост
Всичко много хубаво, ако не говорихме за Бургас. Нов стадион на ново място на мен ми звучи като 100% невъзможна мисия с каквато и да е подкрепа от общината.
Вариантът със Славейков звучеше страхотно на пръв поглед, но там няма място за развитие. Няма ли какво да се построи около самия стадион - няма интерес от потенциални инвеститори. Той затова Събев открай време не харесва Лазур - няма къде да развива бизнес покрай стадиона. Предимството на Славейков пред Долно Езерово е в по-големия брой хора, които няма да имат проблем да се разходят в неделя и за 5 минути да са на стадиона, но смятам, че това е в сферата на мечтите...

Вариантите остават Долно Езерово или Ветрен (който ще става все по-атрактивен за в бъдеще), колкото и да се напъваме да измислим нещо различно. Ако се измисли начин, с което мястото около стадиона да стане атрактивно, приятно и удобно като достъп - ще идват повече хора, което ще е предпоставка и за евентуални бъдещи рекламодатели.

От наша страна основното в момента е да се вдига възможно повече шум. Заглъхнем ли - край. Нека в момента мислим за варианти как да привличаме внимание. Това продава...

[ Редактирано пн сеп 21 2009, 13:06 ]
Най-отгоре
IkariNoRei
пн сеп 21 2009, 14:51
Гост
А защо да не се помисли за терен някъде около (или зад) базата на СБА... Там са голи поля съвсем близко до ръба на града. Дори да не е на първа линия, достъпът от към Яким Якимов няма да е никак труден. На стадиона не просто може, а трябва да се направят и други обекти (особено такива с развлекателна цел). Така у хората ще се създаде навик да идват на стадиона по принцип и ще бъде много по-лесно да бъдат вкарани вътре и за мач, а приходите от тези обекти ще компенсират в някаква степен разходите за поддръжка на стадиона (а защо и да не ги надхвърлят, генерирахки някаква печалба?)
Може да се направи такъв проект за стадион, който да позволява изпълняване на части - в началото се строи сравнително скромно, но след това да може да се достроява до и върху построеното преди това.
И нещо не вдявам, защо непременно генералният спонсор трябва да е собственик на отбора. И още повече защо дявол го взел спонсор=Лукойл... все едно сме вързани за тях... А защо не ОМВ примерно (даже има съвпадение във фирмените цветове) или някоя друга фирма от петролния бранш... а и защо непременно от петролния (макар да изглежда най-логично). Литекс и Глобул какво общо имат примерно... но това не пречи Литекс да играят с глобулски реклами на гърдите....
Възможности има колко щеш. Естествено, гаранции, че някоя изобщо ще проработи няма, но пък ако не се пробват всичките може и да се изпусне някяо златна...

[ Редактирано пн сеп 21 2009, 14:54 ]
Най-отгоре
sunnii
вт сеп 22 2009, 18:07
Гост
СДРУЖЕНИЕ "ФУТБОЛЕН КЛУБ НЕФТОХИМИК 1986"

БУЛСТАТ: 147119560

Юридически статут: Юридическо лице
Сдружение

Документ за промяна: Решение 2 от 12.08.2009 г. по ф.д. 444/2007 г. на Бургаски окръжен съд, партиден № 9 рег. 5, том 1, стр. 98
АДРЕСИ:
Седалище: България, област Бургас, общ. Бургас, гр.Бургас
тел. код. 056, п. код 8000
бул.ЯНКО КОМИТОВ бизнес център МАДИКА ет.1

УПРАВЛЯВАЩИ:
МАРТИН ЖЕЛКОВ ДЯКОВ, ЕГН 7807070444 , Държава: България
Длъжност: Председател, Роля: Управляващ
МИЛЕН ДИМИТРОВ ГЕОРГИЕВ, ЕГН 7405070841 , Държава: България
Длъжност: Изпълнителен директор, Роля: Управляващ
НИКОЛА БАЙЧЕВ БАЕВ, ЕГН 8010267621 , Държава: България
Длъжност: Член, Роля: Член на управителен съвет

Нефтохимик го няма в Търговския регистръ, защото в момента е сдружение с нестопанска цел ;)
Има регистрация в Бургаски окръжен съд и Регистър Булстат!!!
Най-отгоре
ZA
вт сеп 22 2009, 20:05
Гост
sunnii написа ...


Нефтохимик го няма в Търговския регистръ, защото в момента е сдружение с нестопанска цел ;)



Това имах предвид, като писах, че в момента сме клуб с аматьорски статут. Защото, ако не греша всеки професионален клуб трябва да е регистриран като търговско дружество, дори мисля, че задължителната форма е АД.
Най-отгоре
ji
вт сеп 22 2009, 21:34


Регистриран потребител #1
Регистриран: пт юли 21 2006, 20:18
съобщения: 3402
на всеки, който поне малко се интересува от футбол му е ясно, че в България бизнес от футбола не се е правил никога
цялата лудница до момента се е базирала единствено и само на пране на пари и трупане на дивиденти покрай футбола
основната тактика на футболните собственици до сега беше да изнудват общините за терени, концесии и привилегии в замяна на финансирането на градския футболен клуб
явно нещата започват да си идват на мястото и показател за това е плачевното състояние на 90% от професионалните клубове в страната
явно изливането на пари без капка възвръщаемост е към края си
единствените останали клубове, които функционират по този порочен начин са левски, цска, урода и може би черно море
всички останали клубове в професионалния футбол в момента са приблизително на нивото на Нефтохимик като организация и финансиране
не включвам литекс тук защото може би те единствени успяват да докарат някакъв баланс на инвестиции и приходи от трансфери
..........................................

на къде е пътя за Нефтохимик от тук нататък
хубавото е че започваме на чисто
без големи звезди с огромни заплати
без тежестта на голяма база, която да се нуждае от огромни средства за поддръжка

от тук нататък естествения път на един футболен клуб е да търси своето бъдеще като печелившо дружество
начините един клуб да печели са три
чрез феновете си които плащат за билети и артикули
чрез трансфери на играчите си
чрез реклама

ако трябва да правим сметка за отбор в А група .....
примерен бюджет - 70 000 лева на месец /според мен в момента повечето отбори в А имат по-малък бюджет от това/
40 000 за заплати на играчи - средна заплата при 20 човека в отбора - 2000 лева /няколко "звезди" със заплата 5-6 хиляди и няколко юноши с по 1000 на месец/
20 000 за администрация и поддръжка на базата
10 000 за школата /заплати на 5 треньора/

приходи
20 000 на месец от реклами и спонсори примерно /изглежда ми реалистично/

от фенове
реалистично-оптимистична посещаемост средно на мач - 4 000 при 2 лв. билет
за два домакински мача на месец това са 8 000 х 2 = 16 000 лева

остават само 34 000 лева за приход на месец от трансфери което означава, че на година трябва да продаваме играчи на стойност 408 000

----------------------------

разходната част е ясна
всеки може лесно да харчи

трудното е с приходната
първо за да има 20 000 на месец от спонсори и реклама трябва много много силен мениджмънт на клуба
новаторски методи на работа, професионализъм и убедителни доводи и послания излизащи от клуба
нужен е и сериозен обществен интерес към отбора, нещо което също клуба трябва да се блъска ежедневно за да поддържа

посещаемост на стадиона
берое в момента имат посещаемост приблизително колкото тази, която предвиждам тук
значи е реално да се постигне
първи фактор за посещаемостта е лицето на клуба
прозрачност, отношение към феновете, начин на игра на отбора и работа с медиите
втори фактор условия, които предлага стадиона
явно е че за момента долно езерово е единствената алтернатива
при едни обмислени добре инвестиции в базата там може стадиона да се превърне в много приятно място за посещение
ако стадиона е на ниво и с модерни идеи заложени в реконструкцията му може да се постигне ефекта, който не веднъж е помагал за повече хора на лазур - "дай да го видим тоя новия стадион на Нафтата дето толкова говорят за него"

школа и трансфери
великата школа на нафтекс която години наред бълваше шампиони и национали в юношеските формации така и не успя да продаде нито един свой играя
явно е че трябва да имаме школа но не някаква си а добре замислена
може да има 3ма треньори в нея но това трябва да са хора които знаят какво правят и могат да го правят
след като школата на урода така или иначе беше много оптимизирана и много деца останаха без отбор в града определено има капацитет за производство на футболни таланти
дори само тези отхвърлени като безперспективни деца да вземем те вече имат основите и е сигурно че при правилна работа може да излязат много футболисти от тях
и то футболисти които да са готови за игра в А група защото те ще са продукта който имаме огромна нужда да продаваме за да оцелеем
когато продажбата на играчи е от жизнено значение се предполага че и школата ти не е само за отбиване на номера

следващите години ще покажат дали от сегашния тотален срив футбола ни може да изплува и да започне нормано естествено съществуване за първи път в историята си
при желание от ръководтсвото на Нефтохими, още малко помощ от община и бизнес + много много работа нещата и за нас могат да са балансирани поне ... без да говорим изобщо за печелене от футбол
аз поне си мисля че всичко това е реалистично

Автобуси от автогарите в Бургас
Най-отгоре
IkariNoRei
вт сеп 22 2009, 22:32
Гост
Разбирам, че искаш да гледаш оптимистично на нещата но да накараш масовия потенциален зрител да си замъкне задните части до Долно Езерово за повече от един-два мача в годината е абсурд... Ако ще да е по-голям от Маракана, със златни трибуни и плюшени седалки - ще отиде един път да го види и после - за един-два по-важни мача в годината... това няма да обезпечи нунжата посещаемост. Долно Езеровоби могло да бъде само тренировъчна база и евентуално домакински терен на ДЮШ, но нищо повече от това.

Трябва да се намери най-близкото до градската зона петно, което да е свободно, достатъчно голямо и сравнително лесно за закупуване... Ако ще да не е супер достъпно - ще се измислят някакви подходи... но трябва да е БЛИЗКО ДО ГРАДСКАТА ЗОНА... само тогава има добри индикации да стане любимо място за посещенеи на бургазлии... иначе начинанието е обречено...

[ Редактирано вт сеп 22 2009, 22:40 ]
Най-отгоре
Mr.GREEN
вт сеп 22 2009, 22:41
Гост
В разходната част не виждам разходите за гостувания които са много сериозно перо.Грубо 15 гостувания за 20 души скромен хотел за 50 лв на човек прави още 15 000 + мин 10 000 за гориво за автобуса + още мин 15 000 лв за храна при гостувания.Ощо 40 бона на година.Екипировката също е сериозно перо .Мисля , че с големи икономии отбор в А група под 100 - 120 хил на месец не може да съществува.

[ Редактирано вт сеп 22 2009, 22:45 ]
Най-отгоре
IkariNoRei
вт сеп 22 2009, 22:49
Гост
При добре позициониран и проектиран стадион, може да се сложи и някакво приходно перо от други обекти разположени в и около стадиона - заведения, развлекателни обекти, магазини, тренировъчни зали и тн. Но както казах в предишното си мнение - това в Долно Езерово няма как да стане...

[ Редактирано вт сеп 22 2009, 22:50 ]
Най-отгоре
WarKiller
вт сеп 22 2009, 23:18
Гост
Писах и в предишното си мнение - пак ще го кажа... забравете за друго място и стадион в обозримото бъдеще. Просто няма как да стане. Според мен хората от Евробилдинг вече са го обсъждали този въпрос с общината.
Така, че нека да мислим идеи за развитие с основа Долно Езерово.
Най-отгоре
Отиди на страница       >>   

Иди:     Най-отгоре


Публикувайте тази тема: rss 0.92 Публикувайте тази тема: rss 2.0 Публикувайте тази тема: RDF
Powered by e107 Forum System